Honarhayetajasomi
معرفی منابع اطلاعاتی وسایت های هنرهای تجسمی
نگارش در تاريخ جمعه بیست و نهم دی ۱۳۹۱ توسط پریسا
 

انجمن هنرمندان نقاش ایران در تاریخ 77/10/13به صورت نهادی قانونی رسمیت یافت. در واقع کوشش برای تشکیل انجمن از نیمه دوم سال 1376 آغاز شده بود بدین صورت که موزه هنرهای معاصر تهران در روزهای 76/7/20و 76/8/13از حدود سی نفر از هنرمندان و اساتید هنر دعوت به عمل آورد تا در برگزاری چهارمین دوسالانه نقاشی ایران مشارکت داشته باشند. در گردهم آیی نخست (روز76/7/20) به اتفاق آراء تصمیم گرفته شد از طرف خود هنرمندان و با مساعدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکل هنری مستقل برپا گردد. بدین منظور جمعی از هنرمندان نقاش و مجسمه ساز برای انتخاب اعضای هیئت موسس به یک جلسه عمومی دعوت شدند. 

بعد از انتخاب نام انجمن برای انتخاب اعضای هیئت موسس انجمن نقاشان و مجسمه سازان رای گیری به عمل آمد.

هیئت موسس بر اساس وظایف محوله با برگزاری جلسات پی در پی در تدوین اساسنامه انجمن کوشید ،ضمن این که در طی این مدت مجسمه سازان از ایجاد انجمن مشترک با نقاشان منصرف شدند و به صورت مستقل اقدام به تشکیل انجمن مجسمه سازان کردند.

بر این اساس می توان گفت از تاریخ 78/3/19انجمن هنرمندان نقاش ایران در مقام یک نهاد قانونی پا به عرصه فعالیتهای فرهنگی نهاده است.

 

عضویت در انجمن نقاشان ایران:

 

طبق اساسنامه هر هنرمندی با برگزاری یک نمایشگاه در یکی از نگارخانه های معتبر

 و با داشتن حداقل مدرک لیسانس در زمینه هنر همراه با پنج اثر نقاشی می تواند تقاضای عضویت در انجمن داشته باشد هیئت داوری که توسط هیئت مدیره برگزیده می شوند و از افراد مجرب انجمن هستند با ارزیابی نقاشی های هنرمند حکم به عضویت وی به صورت عضو وابسته یا پیوسته می دهند.

اهداف و وظایف قید شده در اساسنامه انجمن توسط هفت کمیته سازمان دهی و هدایت

می شود: کمیته آموزش، کمیته انتشارات، کمیته برگزاری نمایشگاهها، کمیته پژوهش، کمیته پذیرش اعضا، کمیته رفاه و کمیته کارشناسی و ارزیابی هنری.

دوره پنجم انتخابات در تاریخ 90/5/14 برگزار شد و آقای همایون ثابتی مطلق به عنوان رئیس هئیت مدیره آقای علی ندایی به عنوان نایب رئیس و خانم مهناز احمدی به عنوان دبیر انجمن و آقای توکلی به عنوان خزانه دار و آقای قربانی به عنوان عضو هیئت مدیره و اعضای علی البدل آقای رمین مهدی نژاد و اقای محمد علی شاکری راد انتخاب شدند.

اسلایدر

دانلود فیلم